fbpx
ayak sorunlarınızmı var

Ayak Sorunlarınız mı Var?

Ayak sağlığının önemi sanıldığının çok daha ötesindedir. İnsan yaşantısında diğer uzuvların kullanıldığı işlevleri yerine getirebilmek için öncelikle oraya ulaşmak gerekir. Bu nedenle ayakların iyi bakılması, hastalık ve enfeksiyonlardan uzak tutulması oldukça önemlidir. Ayak sağlığı bozulduğu takdirde ağrılı ve acılı bir süreç, yürüme güçlükleri ve vücudun başka bölgelerinde enfeksiyon/hastalıklar görülebilir.

Ayakların düzenli olarak bakım ve hijyeninin sağlanması ayak sağlığını korumak için oldukça önemlidir. Bununla birlikte medikal olmayan ayak bakımı uygulamalarından da kaçınmak gerekir. Ayak sağlığı uzmanları olan podologların desteğiyle ayaklar için koruyucu ve iyileştirici hizmetlerden yararlanmak gerekir.

Başlıca Ayak Sorunları Nelerdir?

İnsan yaşantısını pek çok alanda olumsuz etkileyen pek çok ayak sorunu bulunur. Farklı nedenlerle ortaya çıkabilen ayak bozuklukları birkaç farklı kategoride incelenebilir. Şekil bozuklukları, mantarlar, enfeksiyonlar, tırnak bozuklukları gibi ana başlıklar oluşturulabilir. Oldukça çeşitli olan ayak sorunlarının en yaygın olanlarını sıralamak gerekirse:

Bunların haricinde çok sayıda deformasyon ve enfeksiyonel ayak sorunları sıralanabilir. Aslında basit tedbirler alınarak önüne geçilebilecek ayak hastalıkları, zamanında müdahale edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilir. Ayak enfeksiyonlarıyla başlayan ve kemiklere hatta diğer organlara uzanan bir hastalık silsilesine yol açabilir. Bundan dolayı 3-4 haftalık periyotları geçmeyecek şekilde düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırılması tavsiye edilir.

Ayak Sorunları Nasıl Önlenir?

Çeşitli alanlarda insan yaşamını olumsuz etkilemeye başlayan ayak sorunlarını önleme için bireysel olarak alınabilecek basit tedbirler vardır. Bunlar arasında:

  • Ayak ve tırnak hijyeninin sağlanması: havuz, hamam gibi yerlerde çıplak ayak gezilmemesi, her gün çorap değiştirilmesi, pamuklu çorap giyilmesi, ayakların nemli ve terli kalmaması
  • Tırnak kesiminin doğru yapılması: Ayak tırnaklarının üst hizasının düz olarak kesilmesi ve tırnak köküne inmeden yüzeysel kesilmesi
  • Rutin dışı ayak ağrısı/acısı durumlarında en kısa sürede bir ayak sağlığı merkezine gidilmesi
  • Diyabet sorunu olanlar için diyabetin kontrol altında tutulması
  • Egzersiz yapılması
  • Ayak üstünde uzun süreler sabit durulmamalı
  • Hareket halindeyken ayaklar dinlendirilmeli
  • Düzenli aralıklarla pedikür yerine medikal ayak bakımı yaptırılması
  • Ayağa tam oturan ve ortopedik ayakkabıların tercih edilmesi
  • Topuklu ayakkabılardan kaçınılması

sayılabilir. Bunlar gibi daha uzun bir liste sayılabilir. Bireysel olarak alınabilecek bu tedbirler çok önemli ayak hastalıklarının önüne geçmenizi sağlayabilir. Eğer mevcut bir ayak hastalığınız varsa bunu da en kısa sürede iyileştirerek başka ayak sorunlarına yol açmasını engellemeniz gerekir. Ayak sorunları zamanında müdahale edilmediğinde ayağı ilgilendiren başka sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca enfeksiyonel ayak hastalıklarında ise enfeksiyonun vücudun diğer bölümlerine geçiş yapma olasılığı hayli yüksektir. Tüm bu nedenlerden dolayı ayak sağlığının korunması insan yaşamı için oldukça önemlidir. Herhangi bir ayak sorunuyla ilgili şüpheniz varsa hemen randevu alarak bir ayak sağlığı merkezine görünmeniz gerekebilir.

Son Gönderi

WhatsApp Hemen Ara