fbpx
ayak sorunlarınızı ertelemeyin

Ayak Sorunlarınızı Ertelemeyin!

Ayak Sorunlarınızı Ertelemeyin! Ayaklarda kaşıntı ve parlak kırmızı döküntü ile sonuçlanan bir mantar enfeksiyonudur. Kabarma, soyulma, kızarıklık, batma, yanma ve yaralara neden olur. Yaygın ve bulaşıcı bir cilt durumu ayak mantarı enfeksiyonudur. Genç ve yetişkin erkeklerde daha sık görülür, ancak kadınları ve 12 yaşın altındaki çocukları da etkileyebilir. Aşağıda ayak mantarı sorununun nedenlerinin bir listesi bulunmaktadır. Bunlar:

  • Sıcak ve nemli koşullar
  • Islak ayak
  • Dar ayakkabı giymek
  • Bağışıklık düşüklüğü
  • Şeker hastalığı olanlar

Ayak Mantarı Türleri

Parmak Arası Mantar       

Ayak mantarı sorununun en tipik türü, genellikle ayak parmağı enfeksiyonu olarak bilinen türdür. Küçük ayak parmağı tipik olarak gerçekleştiği yerdir. Kaşıntı, yanma, pullanma ve ayak tabanlarına yayılan bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkar.

Makosen

Bu tür ayak derisinin tahriş olmasına, kurumasına, kaşınmasına veya pul pul olmasına neden olur. Mantar tedavi edilmezse deri kalınlaşır ve çatlar. Ayağın tüm tabanı ve yanları enfeksiyona karşı hassastır.

Kabarcıklanma

Ayak mantarı sorununun en az görülen çeşididir. Bu sorun tipik olarak, ayağın alt kısmında derinin altında su biriktiğinde ve kabarcıklar aniden patladığında ortaya çıkar. Tedavi edilmezse ayak parmakları arasında, tabanda veya ayağın alt veya üst bölgesinde gelişebilirler.

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı semptomları ayağın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Ancak en sık ayak parmakları arasında görülür. Belirtiler aşağıdaki gibidir. Bunlar:

  • Kırmızı döküntü
  • Kaşınan ayaklar
  • Yanma hissi
  • Pullu cilt
  • Kötü koku

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Kına

Eski insanlar, atlet ayağını iyileştirmek için bir bitki ilacı olan kına kullandılar. Antik çağlardan beri varlığını sürdürmektedir. Ayaklarınıza kına sürmek, ayaklarınızda mantar daha yeni başlamışsa büyümesini ve kaşınmasını durduracaktır. Ayrıca kına ayak kokusuna karşı da koruma sağlar.

Karbonatlı Su

Ayak mantarı problemini tedavi etmek için karbonatlı su kullanılabilir. Ayak mantarı olan kişilerin ayaklarını her gece biraz karbonatlı suya sokmaları tavsiye edilir. Karbonatlı su mantarları hızlı bir şekilde temizlemeye yardımcı olur ve süreçte sadece doğal malzemeler kullanılır.

Elma Sirkesi

Sirke antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan ayak mantarı önlenebilir. Her gece sadece ayaklarınız için kullanacağınız bir tabağa 1 bardak elma sirkesi ve ayaklarınıza yetecek kadar su doldurun. Ayaklarınız temiz bir havluyla kurulamadan önce 20 dakika suda bekletmelidir. Elma sirkesi mikropları yok ederek mantar enfeksiyonunu etkili bir şekilde tedavi edecektir.

Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Fizik muayene, mantar enfeksiyonu tanısını koymak için kullanılır. Bazı durumlarda, deri döküntüsü kazınıp mikroskop altında incelendiğinde kesin bir teşhis konur. Cilde uygulanan kremler, erken teşhis edilmiş bir mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılabilir. Hastalığın bir mantar enfeksiyonu olarak inatçı doğası nedeniyle tekrarlama olasılığı nispeten yüksektir.İlerlemiş mantar enfeksiyonlarında krem ​​tedavisinden net bir sonuç alınamayabilir.

Son Gönderi

WhatsApp Hemen Ara