fbpx
podolojinin ayak sağlığı için önemi

Podolojinin Ayak Sağlığı İçin Önemi

Ayak bakımına katkıları en önemli konulardan biridir. Ayak bakımı ve sağlığı her ne kadar günlük koşuşturmaca içerisinde geri planda kalıyor gibi dursa da sağlık açısından oldukça önemlidir.  Kadınların erkeklere oranla ayak bakımı konusunda biraz daha dikkatli olduğunu söylemek mümkündür. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan ayak ve tırnak sağlığı ile Podoloji ilgilenmektedir. Podoloji; ayak bakımı ve sağlığı ile ilgilenen ve gerekli iyileştirme yöntemlerini kullanan bir bilim dalıdır.

  • Podolojinin Ayak Sağlığı İçin Önemi ve ayak bakımına katkıları en önemli konulardan biridir. Ayak bakımı ve sağlığı her ne kadar günlük koşuşturmaca içerisinde geri planda kalıyor gibi dursa da sağlık açısından oldukça önemlidir.  Kadınların erkeklere oranla ayak bakımı konusunda biraz daha dikkatli olduğunu söylemek

Podolojinin Ayak Sağlığı İçin Önemi

Gün içerisinde tüm yükü taşıyan ayaklar, vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha fazla yorulmakta ve deforme olmaktadır. Uzun saatler boyunca ayakkabının içerisinde bekleyen ve ter ile birlikte havasızlığa maruz kalan ayaklarda pek çok sorun meydana gelebilmektedir. Vücudumuzun belki de en hızlı bakteri ve mikrop üreten bölgesi olarak ayakları göstermek mümkündür.

Dış etkenlere bağlı olarak da mantar gibi hastalıklardan da en kolay etkilenen bölgemiz yine ayaklardır. Ayaklar ile ilgili meydana gelen her türlü sorunda gerekli tedavilerin- yapılması ve ayakların sağlığına kavuşabilmesi için Podoloji bilim dalı devreye girmektedir. Kişinin yaşadığı probleme bağlı olarak bazen küçük müdahaleler ile bazen de birkaç seanslık tedaviler ile kişinin ayak sağlığının yeniden kazandırılmasını sağlar.

Podoloji Hangi Ayak Sorunları İle İlgilenir?

Ter, havasızlık ve pek çok diğer dış etkenlerden kaynaklı olarak ayaklarınızda sorunlar meydana gelebilir.
Hasar gören ayaklarınızın iyileştirilmesi için en uygun yöntem ve teknikleri kullanan Podoloji tekrar hasar oluşmasının da önüne geçmektedir. Podolojinin ayak sağlığı için önemi yadsınamaz. Pek çok ayak ve tırnak probleminde hızlı ve etkili bir şekilde çözüme ulaşmayı amaçlamaktadır. Podoloji genel olarak ayaklar ile ilgili şu sorunlarla ilgilenmektedir;

Tırnak  Mantarı

Pek çok kişide görülentırnak mantarı sorunu tedavi edilmediği zaman hızlı bir şekilde diğer tırnaklara’da sıçrayabilmektedir. Tırnakların yapısını tamamen bozabilme riski de taşıyan tırnak mantarı probleminin erken teşhis edilerek en uygun Podoloji yöntemleri ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tırnak  Batması

Kişinin günlük yaşam kalitesini oldukça düşüren bir sorun olan tırnak batması pek çok iltihap ve enfeksiyon sorununu da beraberinde getirebilmektedir. Gerekli Podoloji teknikleri ile tırnak batması sorunu kısa sürede tedavi edilebilmekte ve kişi günlük yaşantısına devam edebilmektedir.

Nasır Bakımı

Ayak ve el bölgesinde de görülebilen nasırlar genel olarak ayak parmaklarında ve tabanında sıkça meydana gelebilmektedir. Nasır tedavisi için en kesin çözüm ise uzman Podolog eşliğinde uygulanacak olan nasır tedavileridir. Bu sayede kısa sürede sizleri rahatsız eden ayak nasırından etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Medikal Ayak Bakımı

Steril ortamlarda ve Podolog eşliğinde yapılan medikal ayak bakımı özellikle hamilelik döneminde ve diyabet hastaları için pek çok avantaj sunmaktadır. Ayak sağlığının korunması ve meydana gelebilecek sorunların önüne geçilebilmesi için medikal ayak bakımını düzenli periyotlarda yaptırmanız sağlığınız için büyük önem taşımaktadır.

Kişiye Özel Ayak Analizi Ve Tabanlık

Podolojinin ayak sağlığı için önemi, kişiye özel olarak yapılabilen tabanlık ve ayak analizi konusunda öne çıkmaktadır. Oldukça küçük yaşlarda bile uygulanabilecek olan kişiye özel tabanlık ve ayak analizi uygulaması sayesinde ayak sağlığını yakından ilgilendiren pek çok sorun önceden teşhis edilebilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ayak yapısında farkında olmadığınız sorunlarınız gittikçe ilerleyebilir. Ancak Podolog eşliğinde yaptıracağınız ayak analizi ile tüm sorunlarınız detaylı bir şekilde öğrenilerek gerekli tedavilere de anında başlanılabilmektedir. Tabanlık ve ayak analizi özellikle düz tabanlık, içe basma ve tendolardaki ağrıların sebebini öğrenmek için en
sağlıklı yöntemlerden biridir.

Son Gönderi

WhatsApp Hemen Ara