fbpx
şeker hastaları için ayak bakımı

Şeker Hastalarında Ayak Bakımının Önemi!

Şeker hastalığının tedavisi olmamasına rağmen, şeker hastalığının getirdiği sorunları önlemenin veya en azından geciktirmenin yolları vardır. Şekerin neden olduğu rahatsızlıklar, sağlıklı bir kan şekeri seviyesini koruyarak, beslenmeye dikkat ederek, aktif bir yaşam tarzı sürdürerek ve sigarayı bırakarak önlenebilir veya en azından geciktirilebilir. Bu nedenle diyabeti yönetmek, diyabetik ayağı önlemek için en büyük stratejidir.

Ayakta olan bir yara, bacak damarlarınızda şekil bozuklukları, his kaybı, tıkanıklıklar olsa bile kendi kendine açılmaz. Genellikle ilk yaralanmanın bir nedeni vardır. Yara, kesik, batma, çizik, ayakkabı çarpması, yanık veya ayak mantarı gibi küçük bir travma ile başlatılır. Bu nedenle hastalar, yakınları ve hastaya bakım veren sağlık personeli, ayaktan önleyici tedbirlere ve diyabet ayak bakımı prosedürlerine çok önem vermelidir.

Diyabet Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygun diyabetik ayak bakımı prosedürlerini sağlamak için diyabetik hastanın ayakları günlük olarak muayene edilmelidir. Ayak parmakları, taban ve topuk arasındaki alan da dahil olmak üzere ayaklar iyice kontrol edilmelidir. Sadece üstten görünen bölümleri değil, ayağın tamamını incelemek önemlidir. Hasta bu amaçla gerekirse ayna da kullanabilir.Şeker hastalarında ayak bakımının önemi!

Şeker hastalığı olan kişilerin gözlerinde net görme olmayabileceği vurgulanmalıdır. Günlük kontrolü ideal olarak hastanın aile üyeleri yapmalıdır. Kontroller sırasında parmaklar arasında kızarıklık, şişlik, renk değişikliği, çarpma, soyulma, kabarma ve beyazlaşma gözlemlenmelidir. Bunlardan biri tespit edildiğinde ihmal edilmemeli ve hemen bir sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

Bir diyabetik hasta asla çıplak ayakla dolaşmamalı. Evde ayakkabı veya terlik giyilmelidir. Diyabetik ayak yaralarının çoğuna evde dolaşırken takılan iğneler veya hastanın ayağının masaya, sandalyeye veya sehpaya çarpmasından kaynaklandığını belirtmek önemlidir.

Hastalar bazen sıcak kumda yürümenin ayakları için faydalı olabileceğini düşünürler. Sıcak kum üzerinde yürürken ayak tabanları yanacaktır. Asla çim veya kum üzerinde çıplak ayakla dolaşmayın. Denizde yüzerken bile özel güvenlik ayakkabıları ile suya girilmelidir.Şeker Hastalarında Ayak Bakımının Önemi!

Diyabetik Ayak Bakımında Yapılması Gerekenler

Ayakların Temizlenmesi

Diyabetik ayak bakımı prosedürünün bir parçası olarak her akşam ayaklar ılık, sabunlu su ile temizlenmeli ve yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır. Ayak parmaklarının durumu her zaman kuru olmalıdır. Kurutma her parmakta nazikçe yapılmalıdır.  Ayakların kurumasını, çatlamasını veya nasır oluşmasını önlemek için, ayakları temizledikten sonra yumuşatıcı ve nemlendirici bir ayak losyonu kullanın.

Ayakkabı Seçimi

Bir diyabetik ayağı deforme olabileceğinden, herkes için tasarlanmış standart ayakkabılar kullanılmaz. Bu nedenle doğru ayakkabıyı seçmek ve doğru şekilde giymek çok önemlidir. Hastalar diyabetik ayaklarının bakımını düzgün bir şekilde yapabilmek için ayaklarının ayakkabı içinde rahat olduğundan ve darbe almadığından veya ezilmediğinden emin olmalıdır. Asla ayağınızı çok sıkan ayakkabılar giymeyin. Ayakkabı, ayağın rahat hareket etmesine izin vermelidir. Ayakkabılar, onları seçerken neredeyse yarım numara büyükmüş gibi hissetmelidir.

Çorap Seçimi

Diyabetik ayak bakımı için hastalar daima çorap giymelidir. Çorapsız ayakkabı giymek çok risklidir. Eski, kalitesiz, dikilmiş çoraplar giyilmemelidir. Naylon çoraplar ayaktaki terlemeyi artırır ve mantar oluşumunu teşvik eder. İdeal seçenek, yüksek emiciliğe sahip yüksek kaliteli yün veya saf pamuklu çoraptır.

Son Gönderi

WhatsApp Hemen Ara