fbpx
tırnak batması hayat kalitenizi düşürmesin

Tırnak Batması Hayat Kalitenizi Düşürmesin!

Tırnak Batması Hayat Kalitenizi Düşürmesin! Şimdilerde fazlasıyla yaşanan tipik bir sorun, tırnağın köşesi veya kenarı hassas cilde girdiğinde ortaya çıkan tırnak batması olarak karşımıza çıkmaktadır. En sık olarak ayak başparmağı etkilenir ve rahatsızlık, kızarıklık ve şişlik sık görülen şikayetlerdir. Genellikle, batık tırnakları tedavi etmek için evde çeşitli ürünler kullanabilirsiniz. Herhangi bir sonucu en aza indirmek için, ağrı şiddetliyse veya yayılıyorsa uzman yardımı almanız önerilir. Kişinin diyabet veya ateroskleroz gibi ayaklara giden kan akışını zayıflatan tıbbi bir durumu varsa, batık tırnaklardan kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksektir.

Tırnak Batması Neden Oluşur?

Tırnak batması genellikle tırnak yatağının genişliği ile tırnağın boyutu arasındaki dengesizlikten kaynaklanır. Tırnaklarınızı yanlış kesme yöntemi, kalıtsal tırnak sorunları yaşamanız ve yanlış ayakkabı giymeniz bu hastalığı daha da kötüleştirebilir. Batık tırnaklar sıklıkla şunlardan kaynaklanır:

  • Tırnağın yatağı genişliği ve tırnak boyutu arasındaki uyum
  • Tırnağı kıstıran çoraplar ve dar ayakkabılar giymek
  • Tırnakları çok kısaltmak
  • Ayak tırnağının yaralanması
  • Yanlış yapılan manikür ve pedikür prosedürleri

Tırnak Batması Belirtileri

Ağrı, tırnak batması durumunun en tipik belirtisidir. Dokunma, tırnağın bir veya iki tarafında oluşabilecek rahatsızlığı şiddetlendirir. Aşağıdakiler sıklıkla yaşanan belirtilerdir. Bunlar:

  • Tırnak yatağında hassasiyet
  • Tırnak etrafında pembe bir alan
  • Tırnak çevresinde genişleme

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelmektedir?

Enfeksiyonu önlemek için tırnak batması durumu göründüğü anda dikkat etmek çok önemlidir. Basit durumlarda basit ev uygulamaları ve tedavileri yeterli olabilir. Aşırı durumlarda cerrahi müdahale gerekli olabilir. İç içe geçmiş tırnaklar için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ev uygulamaları mevcuttur.

Sıcak Banyo

Rahatsızlığı ve şişmeyi hafifletmek için yaralı ayağa sıcak suya sokmak iyi gelebilir. Günde üç kez, her seferinde 20 dakikaya kadar ayağınızı ılık, sabunlu suya batırmak yardımcı olabilir. Uygun bir alternatif, zeytinyağı bazlı kastilya sabunudur. Epsom tuzları, suya eklendiğinde daha fazla rahatlama sağlayabilir. Epsom tuzları, doğal olarak oluşan magnezyum sülfat tuzlarıdır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin antibakteriyel, antienflamatuar ve ağrı giderici etkileri olduğu söylenir, ancak bunu destekleyecek çok az bilimsel kanıt vardır. Tırnak batması durumunu ağrıyı azaltmak için bir kova ılık suya yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyin. Günde 20 dakika sorunlu ayağı bu solüsyonda bekletmek için harcanır. yıkadıktan sonra ayakların iyice kurulanması gerekir.

Rahat Çorap ve Ayakkabılar

Çok dar ayakkabılar ve çoraplar parmakların sıkışmasına neden olabilir. Ayak tırnaklarının içe doğru büyümesinin ana nedeni budur. Tırnak batması durumunu önlemek için, ayak parmaklarında yeterli boşluk kalacak şekilde ayakkabı ve çorap giyilmelidir. İyileşme süreci boyunca ayak parmaklarındaki baskıyı azaltmak için ayakkabı yerine terlik veya sandalet de tercih edilebilir.

Tırnak Batmasıyla İlgili Tedavi Seçenekleri Yapılan uygulamalara rağmen tırnak batması geçmiyorsa, parmak şiddetli ağrıyorsa ve şişiyorsa, akut hassasiyet, sıcaklık artışı varsa ve bölgede irin akıyorsa, en iyi yol doktora başvurmaktır. Doktor, batık ayak tırnaklarının neden olduğu enfeksiyon belirtilerini fark ederse, oral antibiyotik kullanımına başlanır.

Son Gönderi

WhatsApp Hemen Ara