Tırnak Mantarı Kaderiniz Değil!

Tırnak mantarının diğer adı olan onikomikoz, bir kişinin tırnağının veya ayak tırnağının ucunun hemen altında beyaz veya sarı bir nokta olarak görünen tipik bir mantar enfeksiyonudur. Tırnak mantarı enfeksiyonu tırnağın içine daha da yayıldıkça tırnak kalınlaşabilir, rengi bozulabilir ve kenarlarında ayrılmaya veya ufalanmaya meyilli hale gelebilir. Diyabet gibi bağışıklık sistemlerini tehlikeye atan hastalıklardan muzdarip olan kişilerde sıklıkla görülür.

Çoğu durumda, sağlıklı bir kişinin durumu orta düzeydeyse ve mantar enfeksiyonu kişiyi rahatsız etmiyorsa tedavi gerekmeyebilir. Ancak kişinin tırnaklarında rahatsızlık olduğu durumlarda, iyi hijyen uygulamaları, kişisel bakım teknikleri ve eczanelerde satılan bilimsel ve tıbbi tırnak mantarı ilaçları enfeksiyonun yok edilmesine yardımcı olabilir. Ancak tedavinin etkili olduğu durumlarda bile sıklıkla tekrarlayan bir sorundur.

Tırnak Mantarları Neden Olur?

Farklı mantar türleri tırnak mantarı enfeksiyonlarına neden olabilir. Neden olan bu mantarlar arasında en sık rastlanan sebep dermatofit olarak bilinen bir mantar türüdür. Tırnaklardaki enfeksiyonlar ayrıca çok sayıda maya ve küf türü tarafından da tetiklenebilir. Tırnak mantarı her yaşta ortaya çıkabilirken, yetişkinleri ve yaşlıları daha sık etkileme eğilimindedir. Bireyin tırnakları yaşlandıkça kuru ve kırılgan hale gelebilir.

Mantarlar, tırnak çatlakları yoluyla tırnağa veya ara katmanlarına sızabilir. Bir kişinin zayıflamış bağışıklık sistemi ve ayağındaki kan akışının azalması, mantar enfeksiyonunun büyümesine katkıda bulunabilecek iki ek faktördür. Yaşlılar, kan dolaşımı yavaşlamış kişiler, uzun süre mantara maruz kalmış kişiler, tırnakları yavaş uzayan kişiler, hareketsiz dururken çok terleyen kişiler, atlet ayağı veya sporcu ayağı enfeksiyonu olan kişiler ve soyunma odaları, yüzme havuzları ve spor salonları gibi nemli kamusal alanlarda bulunanlar riskli bölümdedir.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Orijinal rengi yerine beyaz, sarı veya kahverengiye dönen, kolayca kırılan, kırılgan, ufalanan veya cızırtılı olan ve tipik şeklini kaybeden daha kalın, renksiz tırnakları içerir. Ek olarak, kişinin tırnağının altında koyu renkli ve tipik olarak biraz hoş olmayan bir kokuya sahip bir döküntü vardır. Ayak tırnağı mantarı en sık orada bulunsa da, bazen elleri de etkileyebilir.

Kişiler, iyi hijyen uygulamalarının etkisiz kaldığı, tırnak renginin kademeli olarak değiştiği alan genişlediği, tırnak kalınlaştığı veya tırnak şeklinin bozulduğu durumlarda podologları ziyaret etmeli ve  yardım almalıdır. Ayrıca şeker hastalığı olan bir kişide tırnak mantarı gelişirse hemen bir podolog başvurmalıdır.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda tırnak mantarı kendi kendine geçebilen tıbbi bir hastalık değildir. En azından tutarlı temizlik uygulamaları ve mantar ilacı ilaçları gerektirebilir. Birçok durumda, tırnak mantar enfeksiyonlarının tedavisi zor ve meşakkatli olabilir. Kişinin kişisel hijyen rutini, iyi hijyen uygulamaları ve reçetesiz satılan mantar önleyici ilaçlar etkisizse, bir podologa görünmelidir.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Son Gönderi