Ayak Analiz

Günlük yaşantıda oldukça yıpranan ayaklar maalesef çoğu kişi tarafından hak ettiği ilgiyi görememektedir. Doğumdan sonra oldukça sağlıklı olan ayaklarımız, yürümeye başladıktan sonra zaman içinde yıpranmaya başlar.  Uzun yıllar süren bu yıpranma ise yetişkinlik yaşantısında çeşitli ayak sorunlarına yol açmaktadır. Bu sorunların tespiti için ayak analizi yapılması gereklidir.

Yapılan bilgisayarlı analizler sonucunda kişilerin iyileştirilmesi amacıyla çeşitli programlar uygulanabilmektedir. Bunların başında ise kişiye özel tabanlık kullanımı gelmektedir. Böylelikle ayakta tespit edilen yapısal bozukluklar, deformasyonlar ve yürüyüş bozuklukları normalleştirilebilir. İlgilenilmeyen ayak sorunları ise ilerleyen yıllarda yürüme kaybına kadar gidebilmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı bilgisayar ortamında gerçekleştirilen ayak analizi yaptırmak oldukça önemlidir. Özellikle ayaklarında henüz bir sorun bulunmayan kişilerin yaptırması daha önemli hale gelir. Sağlıklı ayaklarda kişiye özel üretilen tabanlıklar kullanıldığında ayaklarda şekil ve fonksiyon bozuklukları oluşması beklenmemektedir.

Ayak Analizi Neden Yapılır?

Teknolojinin gelişen imkanlarından her alanda yararlanılmaktadır. Buna podoloji alanında faaliyet gösteren ayak sağlığı merkezleri de son yıllarda dahil olmuştur.  Bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleştirilen ayak analizi sayesinde ayaklarda görülen çeşitli bozuklukların iyileştirilmesi mümkündür. Ayrıca henüz ortaya çıkmamış sorunların da ertelenmesi ve hatta önlenmesi bu yöntemle mümkün hale gelmektedir.

Ayak sağlığı merkezlerinde gerçekleştirilen ayak analizi sonucunda tespit edilebilecek ve iyileştirilebilecek sorunlar şunlardır:

 • Düz tabanlık
 • Topuk dikeni
 • Topuk ağrısı
 • Ayağın içe basması
 • Topuk ağrısı
 • Aşil tendonu sorunları

Kimler Ayak Analizi Yaptırabilir?

Bireylerin ayaklarına yıllar boyu uyguladığı baskı sonucunda ayaklar deforme olmaktadır. Bu deformasyon zaman içinde basma ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu tip sorunların ortaya çıkmadan önce tespit edilmesi için ayak analizi yapılması gereklidir. Yapılan analizler ve podologlar tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde kişiye özel tabanlıklar üretilerek pek çok sorun önceden çözüme kavuşturulabilmektedir.

Her yetişkin birey ayak analizi yaptırabilir. Bunun için ayaklarda henüz bir sorun oluşmasının beklenmesine gerek yoktur. 7 yaşın üzerindeki çocuklara da uygulanması mümkündür. 7 yaşından küçük çocukların henüz ayak yapısı şekillenmeye devam ettiğinden bu yaşlarda yapılan analizler sağlıklı sonuç vermeyebilir.  Bu nedenle 7 yaşını geçen çocuklar, ergenler ve yetişkinler ayak analizine katılarak daha sağlıklı ayaklara kavuşmak için kişiye özel tabanlık kullanımına başlayabilirler.

Bunun haricinde bazı kişilerin özellikle tabanlık yaptırması gerekmektedir. Bu kişiler:

 • Diyabet hastaları
 • Hamileler
 • Kilo sorunu olanlar
 • Sporcular
 • Dansçılar
 • Ayak nasır problemi olanlar
 • Topuk çatlağı problemi olanlar

Bu kişilerin tamamı ayaklarına normalden fazla baskı uygulayan kişiler olmasıyla dikkat çekmektedir. Sayılan gruplarda bulunan bireylerin ayaklarıyla ilgili deformasyonlar yaşaması diğer insanlara göre daha olasıdır. Bu nedenle bu kişilerin özellikle ayak analizi yaptırmaları gerekmektedir.

Kişiye Özel Tabanlık

Ayak sağlığı merkezlerinde podologlar eşliğinde gerçekleştirilen ayak analizinin en önemli nedeni kişiye özel tabanlık üretilmesidir. Bu sayede ayaklarda görülen ve görülmesi muhtemelen pek çok sorunun önüne geçilmesi mümkün olmaktadır. Bu yönüyle bakıldığında ayaklarında bozulma yaşayan kişilerin bu hizmete başvurması bir zorunluluktur. Ayrıca henüz bir sorun yaşamayan kişilerin de bu hizmetten yararlanarak olası sorunları önlemesi mümkün görünmektedir.

Podologların denetiminde yapılan ayak analizi sonucunda kişinin ayağında desteklenmesi gereke noktalar objektif olarak tespit edilmektedir. Elde edilen sayısal veriler ışığında kişiye özel tabanlık üretilmektedir. Bu tabanlıkların kullanımı ise tespit edilen sorunların çözümüne yönelik olarak nokta atışı bir hamle niteliğindedir. Bu nedenle ayaklarında sorun olan veya olmayan her yetişkin bireyin analiz yaptırması oldukça yararlı olacaktır.

Ayak Analizi ve Kişiye Özel Tabanlık Kullanımının Önemi

Podoloji merkezi veya ayak sağlığı merkezi olarak adlandırılan kuruluşlarda bilgisayarlı ayak analizi gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan analizlerin içeriğinde tespit edilen bilgiler:

 • İki ayak için ayrı ve total değerlendirme olmak üzere ayaklara yapılan basıncın tespiti
 • Basıncın yoğunlaştığı noktaların tespiti
 • Her iki ayak tabanının genişlikleri
 • İki ayağın birbirine göre kıyaslandığında şekil ve boyut farklılıkları
 • Ayaklar arasındaki simetri bozuklukları
 • Yürürken ayaklarda hangi bölgelerin daha fazla basınç hissettiği
 • Sabit dururken ayaklarda hangi bölgelerin daha fazla basınç hissettiği

Bu yapılan analizler sonucunda kişinin ayağında desteklenmesi gereken noktalar tam olarak sayısal bilgilerle tespit edilebilir hale gelmektedir. Elde edilen bilgiler ışığında üretilen kişiye özel tabanlık ise bu sorunların iyileştirilmesi adına oldukça yararlı bir adım niteliğindedir.

Siz de ayak analizi ve kişiye özel tabanlık hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizi arayabilirsiniz.

WhatsApp Hemen Ara