fbpx
catlak topuk 1

Ayaklardaki önemli sağlık sorunlarından biri olarak topuk çatlağı ön plana çıkmaktadır. En önemli etkisi ise başka ayak hastalıklarına davetiye çıkarması olarak ifade edilebilir. Ayak tabanında ortaya çıkan nasırlaşmalar zaman içerisinde bölgede gözle görülür çatlaklar oluşmasına neden olur. Bu çatlaklar ise mikroorganizmaların vücuda girişi için oldukça kullanışlı bir yer haline gelir. Bu nedenle topukta yer alan çatlakların önlenmesi ve var olan çatlakların iyileştirilmesi oldukça önemlidir.

Ortaya çıkışın etkili olan nedenlerin başında ayakların yeteri kadar nemlendirilmemesi gelmektedir. Bununla birlikte pek çok etkene bağlı olarak topuk çatlağı sorunuyla karşı karşıya kalınabilir. Bu sebeple oluşum nedenleri bilinmeli ve buna göre gerekli önlemler alınmalıdır. Önlem alınmayan veya zamanında tedavi edilmeyen topuk çatlakları çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Ayak ve beden sağlığını ilgilendiren başka hastalıklara yol açmanın yanında yaşam konforunu da önemli ölçüde etkilemektedir.

Hemen herkeste görülebilen topuk çatlağı, yaşlı bireylerde daha sık görülmektedir. Bunun nedenleri arasında kan akışının yavaşlaması ve hareketin azalması sayılabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı kişinin ayağı kılcal damarlar aracılığıyla yeteri kadar beslenememektedir. Buna bağlı olarak da topuklarda çatlama oluşması kaçınılmaz bir son niteliğindedir.

Topuk Çatlağı Neden Olur?

Yaşayan kişinin konforunu önemli şekilde etkileyen topuk çatlağının oluşum nedenleri çeşitli olabilmektedir. Bunların başında ise ayakların kuru ve nemsiz kalması sayılmaktadır. Topuk çatlağı neden olur konusuna gelindiğinde şu başlıklar ön plana çıkmaktadır:

 • Ayakların yeteri kadar nemlendirilmemesi
 • Uzun süre ayakta durmak
 • Vücuttaki vitamin ve mineral değerlerinin eksikliği
 • Tiroid değerindeki anormallikler
 • Diyabet hastalığı
 • Kuru cilt, egzama gibi sorunlar
 • Cildi kurutan sabunların kullanılması
 • İnce tabanlı ayakkabılar giymek
 • Terlik ve sandaletleri uzun süre giymek
 • Ayakkabıları çorapsız giymek

Sayılan tüm bu nedenler topuk çatlağı oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Dikkatli incelendiğinde nedenlerin büyük bir çoğunluğu ayak tabanında sertliğe yol açacak etkenlerdir. Bunun neticesinde oluşan sertliğe bağlı olarak da topuklarda çatlamalar meydana gelmektedir.

Bu sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan çatlaklar kişinin ayak sağlığı ve genel sağlığında farklı olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Oluşan çatlaklar mikroorganizmaların (bakteri, enfeksiyon, virüs vb.) vücuda girmesi için iyi birer fırsat niteliğindedir. Buna bağlı olarak çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı topuk çatlağı olanların veya olma riski taşıyanların kısa sürede ayak sağlığı merkezine müracaat etmesi önerilmektedir.

Topuk Çatlağı Nasıl Önlenir?

Ortaya çıkış nedenleri incelendiği zaman topuk çatlaklarının nasıl önlenebileceğine dair önemli bilgiler edinilmektedir. Bunların en başında tahmin edileceği üzere ayak ve özellikle topukların sık nemlendirilmesi gelmektedir. Bununla birlikte alınabilecek bir dizi tedbir bulunmaktadır. Topuk çatlağı nasıl önlenir sorusuna cevaben şu ifadeler ön plana çıkar:

 • Topuk bölgesinin nemli tutulması
 • Vitamin ve mineral değerlerinin kontrol ettirilmesi
 • Tiroid ve diyabet gibi hastalığı olanların kontrollerini aksatmaması
 • İnce tabanlı ayakkabı ve sandaletlerden kaçınılması
 • Çorapsız bir şekilde ayakkabı, terlik ve sandalet giyilmemesi
 • Sert tabanlı ayakkabılardan uzak durulması
 • Uzun süre ayakta durulan bir işte çalışıyorsa dinlenme sürelerinin iyi değerlendirilmesi

Bu ipuçlarına dikkat edildiğinde topuk çatlaklarının önlenmesi mümkün hale gelmektedir. Elbette bununla birlikte podoloji alanında faaliyet gösteren merkezlerden topuk çatlağı bakımı almak da oldukça yararlı olmaktadır. Yapılacak olan bakımlar neticesinde topuklarda oluşacak olan çatlaklar önlenebilmekte ve ortaya çıkması halinde ise en az zararla atlatılabilmektedir.

Topuk Çatlağı Tedavisi

Ayak sağlığını ilgilendiren önemli sorunların başında gelen topuk çatlağı bakım yoluyla iyileştirilebilmektedir. Bunun için ayak sağlığı merkezlerine başvurulması ve hızlı bir şekilde işlemlere başlanması gereklidir. Topuk çatlağı tedavisi mevcut çatlakların ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu gibi henüz oluşmayan çatlakları da geciktirebilmektedir.

Bu nedenle topuk çatlağıyla ilgili tedavi programlarına katılmak için çatlağın oluşmasını beklememek yerinde olacaktır.  Topuk çatlağı oluşumu için uygun şartları taşıyan kişilerin düzenli bakım yaptırarak olası çatlakların önüne geçme imkanı bulunmaktadır.  Bu imkanı kullandığı halde çatlaklara maruz kalan kişiler ise bu durumdan en az zararla çıkabilmektedir.

Siz de topuklarınızda sertleşme ve ağrı şikayetleri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin. Ayak sağlığı merkezimizde deneyimli podologlar eşliğinde ayak sağlığınız için en iyi hizmeti almak için hemen randevu alın.

WhatsApp Hemen Ara