fbpx
diyabet-ayak.png

Halk arasında şekerin ayaklara vurması olarak tabir edilen durum medikal olarak diyabetik ayak şeklinde tanımlanmaktadır. Diyabet (şeker), kronik bir hastalık olup zaman içerisinde kişinin göz, ayak gibi önemli organlarına etki edebilmektedir. Bu şekilde oluşan diyabetik ayakların da bakım yoluyla işlevselliği korunabilmektedir. Bu nedenle diyabetik ayak bakımı, şeker hastası kişiler için oldukça önemli bir hizmeti temsil etmektedir.

Şeker hastalığının etki ettiği ayaklarda bakım yapılmazsa ampütasyona kadar uzanabilen ciddi sorunlarla uğraşılabilir. Bu sebeple şeker hastalığına sahip olan kişiler, henüz ayaklarında diyabet belirtileri görülmese bile ayak bakımlarına başlamalıdır. Bu şekilde olası bir diyabetik ayak yarası ciddi sorunlara yol açmadan ayakların sağlığı korunabilmektedir.

 Her yaşta görülebilen şeker hastalığının yaşlılarda görülme sıklığı oldukça fazladır. Bu yaşlarda gelişen kan akışı yavaşlaması nedeniyle ayaklar yeteri kadar beslenememektedir. Buna bağlı olarak da diyabetik ayağın etkileri daha derin hissedilir. Yine halk arasında şekerli ayağın kesilmesi olarak tabir edilen diyabetik ayak ampütasyonu gerçekleşebilir. Bunun önüne geçilebilmesinin en etkili yolu ise diyabetik ayak bakımı olarak ön plana çıkmaktadır.

Diyabetik Ayak Nedir?

Vücutta dolaşan kan şekeri, tüm vücudu olduğu gibi ayakları da etkilemektedir.  Ülkemizde görülme sıklığı oldukça yüksek olan diyabet hastalığına bağlı olarak gelişen ayak sorunları oldukça yaygındır. Her ne kadar istenmeyen bir son olsa da diyabetik ayak zamanında müdahale edilmediğinde ayağın, diz altının veya komple bacağın kaybedilmesiyle sonuçlanabilmektedir.

Bunun için öncelikle diyabetik ayağın tanınması gerekir. Şeker hastalığının ayaklarda yaptığı olumsuz etki henüz bir ayak hastalığına dönüşmeden tespit edilebilmektedir. Bu nedenle diyabetik ayak için sıralanan tüm belirtiler ciddiye alınmalıdır.

Ayrıca şeker hastaları, diyabetik ayak dışındaki ayak sorunlarını daha yoğun hissetmektedir. Topuk çatlakları, tırnak batması, kalınlaşmış tırnak gibi sorunlar normal bireylere olan diyabet hastalarında daha olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

Diyabetik Ayak Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığına sahip olan herkesin ayak sağlığına çok dikkat etmesi gerekir. Ayaklar üzerinde olumsuz etkilere yol açan diyabet sorunu, zamanında müdahale edilmediğinde hiç istenmeyen sonuçlara varabilmektedir. Bunlar arasında ayağın veya bacağın kaybedilmesi de yer almaktadır. Bu sebeple diyabetik ayağa sahip olanların bu belirtileri dikkatle incelemesi gerekmektedir.

Şeker hastalığı büyük çoğunlukla ayaktaki renk değişimleriyle fark edilir. Bu da ayakların artık diyabet etkisi altına girdiğini göstermektedir. Bu renk değişimi yaşanmadan önce hissedilen belirtiler, diyabetik ayak oluşumunu önemli ölçüde geciktirebilmektedir. Şeker hastalığı olan ve aşağıdaki belirtileri hisseden herkes vakit kaybetmeden podolog hizmeti alması gerekir. İşte bu konuda dikkat edilmesi gereken diyabetik ayak belirtileri ayaklarda görülen:

  • Yanma hissi
  • Uyuşma hissi/his kaybı
  • Anlamsız veya yoğun terlemeler
  • Kuruluk
  • Çatlaklar

olarak sıralanabilmektedir. Bu belirtileri az veya çok hisseden tüm diyabet hastalarının diyabetik ayak şüphesiyle ayak sağlığı merkezlerine başvurması önem arz etmektedir. Yapılacak olan bakım hizmetleri sayesinde önemli sağlık sorunlarının önüne geçilmesi mümkündür.

Diyabetik Ayak Önlenebilir Mi?

Medikal anlamda diyabetik ayakların önüne geçilebilmesi için kan şekerinin kontrol altında tutulması gerekir. Bunun dışında yalnızca ayak sağlığını korumak için yapılabilecekler de mevcuttur. Öncelikli olarak düzenli olarak diyabetik ayak bakımı yaptırmak gereklidir. Bunun için ayakların henüz diyabetik olmasına gerek yoktur. Diyabet hastalığına sahip herkes bu bakımları yaptırarak diyabetik ayak sorununun önüne geçebilmektedir.

Ayrıca diyabetik ayak belirtileri yaşayan kişilerin ivedilikle bir ayak sağlığı merkezine başvurması da oldukça önemlidir. Böylelikle henüz gelişmeyen diyabetik ayak yarası  ortaya çıkmadan önce önlenebilmektedir. Ayaklarda renk değişimleri ve mantar belirtileri görülmeden önce yaşanılan his kaybı, yanma ve terlemeler diyabetik ayağın önemli işaretleridir.

Diyabetik Ayak Tedavisi

Podoloji alanında hizmet gösteren ayak sağlığı merkezlerinde diyabetik ayak tedavisi yapılmaktadır. Bu kapsamda ayakların bakımları yapılarak işlevselliğinin korunması hedeflenmektedir. Ayrıca kaybedilen bir takım işlevlerin geri kazandırılması da mümkün olabilmektedir.  Ek olarak diyabetik ayakların bakımlarıyla ilgili olarak gündelik hayatta uygulanabilecek önemli ipuçları verilmektedir.

Bu bakımdan diyabetik ayak bakımı yaptırmak üzere ayak sağlığı merkezlerine gidilmesi daha büyük önem arz etmektedir. Ancak bu şekilde şeker hastalığının ayaklar üzerinde olumsuz etkilere neden olması ertelenebilmektedir. Aynı zamanda kan şekeri ve insülin hormonunun düzenlenmesiyle birlikte ayaklarda bir olumsuzluk yaşanması beklenmemektedir.

Diyabet hastalığına sahipseniz ve özellikle yukarıda sayılan belirtileri taşıyorsanız merkezimize başvurmanız yararlı olacaktır. Alacağınız diyabetik ayak bakımı hizmeti sayesinde diyabet hastalığına karşı ayaklarınızı koruyabilirsiniz.

WhatsApp Hemen Ara