Kalınlaşmış Tırnak Bakımı

Tıpkı nasır oluşumunda olduğu gibi ayak tırnakları da çeşitli sebeplerle kendini korumak için kalınlaşabilmektedir. Bu korunma yöntemine sık başvuran kişilerin ayak tırnaklarında ise zaman içerisinde oluşan kalınlaşma bir hastalık boyutuna ulaşabilmektedir. Bu durumda kalınlaşmış tırnak bakımı yaptırılarak önemli bir sağlık sorunu olan tırnak kalınlaşmasının önüne geçilmeye çalışılmalıdır.

Çeşitli sebeplere bağlı olarak herkeste görülebilmesine karşın büyük oranda 65 yaşının üzerindeki kişilerde görülmektedir. Bunun nedenleri arasında kan dolaşımındaki yetersizlikler ön plana çıkmaktadır. Podoloji alanında tırnak kalınlaşması yaşayan kişilere yönelik olarak bakım yapılmaktadır. Bu sayede hem kişinin ayaklarındaki estetik sorunlar hem de sağlık sorunları iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

Bu sorunun tedavi ve önleme şekillerinden önce sorunu daha yakından tanımak gerekecektir. Ayaklarda tırnak kalınlaşmasının ne olduğu ve neden ortaya çıktığından söz etmek bu bağlamda yararlı olacaktır.

Ayaklarda Tırnak Kalınlaşması Nedir?

Ayaklar tırnaklarında görülen bir deformite olarak tırnak kalınlaşması sorunu ileri yaşlarda daha sık görülmektedir. Bununla birlikte farklı nedenlerden dolayı daha genç yaşlarda da görülmesi mümkündür. Kişide hem yaşam kalitesini olumsuz etkilerken hem de estetik olarak kötü bir görünüme sebep olmaktadır. Ayrıca ayaklarda oluşabilecek farklı sağlık sorunları için de zemin hazırlayan bir sorun olarak öne çıkmaktadır.

Darbelere, kan akışının yetersizliğine ve baskıya karşı tırnak kendini korumaya almaya gayret etmektedir. Bu gibi durumlarda sertleşen tırnak baskı geçtikten sonra yeniden yumuşayarak eski formuna kavuşmaktadır. Böylelikle kişinin ayaklarında herhangi bir sorun görülmeden bu süreç ilerlemektedir.  Ancak çeşitli sebeplerle bu baskı ve darbelerin daha sık veya yoğun olmasına bağlı olarak tırnak kalınlaşması kalıcı hale gelebilir. Çoğu zaman tırnakta renk değişimleriyle birlikte görülse de kimi durumlarda tırnak doğal renginde kalabilmektedir.

Bu duruma karşı yapılabilecek şey ise podoloji hizmetleri alınmasıdır. Bu kapsamda kalınlaşmış tırnak bakımı gerçekleştirilmektedir. Yapılan bakım işlemleri kalınlaşan ayak tırnaklarının zamana yayılmış bir şekilde inceltilmesiyle şekillenmektedir. Bu sayede düzenli yapılan bakım işlemlerinde büyük oranda olumlu sonuç alınabilmektedir. Elbette bu süreç içerisinde ayak sağlığı merkezlerinden verilen yönergelerin izlenmesi ve tedbirlere uyulması büyük önem arz etmektedir.

Tırnak Kalınlaşması Neden Olur?

Yaşayan kişi için estetik, fonksiyonel ve medikal olarak bir sorun teşkil eden tırnak kalınlaşması çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Burada kişinin yaşlanması ve bazı hastalıklara sahip olması gibi etkenler yer almaktadır. Ayrıca ayakların doğru kullanılmaması da kalınlaşmış tırnaklara yol açabilmektedir. Kalınlaşmış tırnakların ortaya çıkışında etkili olan faktörler:

 • İlerleyen yaş
 • Diyabet hastalığı
 • Tırnak mantarı
 • Ayak tırnaklarına alınan darbeler
 • Kan dolaşımındaki hastalıklar/yetersizlikler
 • Dar ve sıkı ayakkabılar giyilmesi
 • Tırnak temizliğinin yetersizliği
 • Ayakların hava almaması
 • Ayak üzerine çok baskı yapılan meslek grupları (sporcu, dansçı vb.)
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması

Tırnak Kalınlaşması Nasıl Önlenir?

Yukarıda sayılan nedenler dikkate alındığında tırnak kalınlaşması nasıl önlenebilir konusunda bazı fikirler oluşabilmektedir. Yine de sıralamak gerekirse:

 • Tırnak mantarlarının iyileştirilmesi ve yeni mantar oluşumunun engellenmesi
 • Ayağa alınan darbelerde ivedilikle bir sağlık kuruluşuna başvurulması
 • Ayağı sıkmayan ayakkabılar ve kişiye özel tabanlık tercih edilmesi
 • Ayak ve tırnak temizliğinin her gün ve güzel yapılması
 • Ayağa hava aldıran çorap ve ayakkabılar tercih edilmesi
 • Var olan diyabet, kan dolaşım hastalıkları gibi sağlık sorunlarının doktor kontrolünde olması

Kalınlaşmış Tırnak Tedavisi

Öncelikle tırnak kalınlaşması yaşayan bireylerin tırnakların bireysel olarak kesmemeleri gerektiği vurgulanmalıdır. Bu şekilde tırnak ve tırnak yatağında çeşitli hastalıklara zemin hazırlanabilmektedir. Bu kapsamda  tırnak kesimi için bir ayak sağlığı merkezine başvurulmalıdır.

Ayak bakım merkezlerinde gerçekleştirilen kalınlaşmış tırnak tedavisi en basit haliyle tırnağın inceltilmesi üzerine odaklanmıştır. Bunun için uygun ekipman ve profesyonel araçlar kullanılmaktadır. Bireysel olarak kullanılacak olan bant ve krem gibi uygulamalardan uzak durulması gerektiği belirtilmelidir. Kalınlaşmış tırnakların iyileştirilmesine yönelik olarak hizmetler podologlar tarafından alınmalıdır.

Bu kapsamda yapılacak olan kalınlaşmış tırnak bakımı öncelikle bunun için özel üretilen makaslar yardımıyla tırnağın kesilmesiyle başlamaktadır. Ardından seanslar halinde tırnağın inceltilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Sağlanan tedavinin kalıcı olması için düzenli olarak bakıma gelinmesi büyük önem arz etmektedir. Ayrıca inceltilerek eski formuna kavuşturulan tırnakların bakımı için verilen yönergelere uyulması da sorunun tekrarlaması adına oldukça önemlidir.

Sizin de ayak tırnaklarınızda kalınlaşma sorunu varsa veya bundan şüpheleniyorsanız hemen bizimle iletişime geçin.