Tırnak Kalınlaşmasının Nedenleri

Tırnak Kalınlaşmasının Nedenleri. Tırnak kalınlaşması ayak sağlığını etkileyen bir sorundur. İnsanlar görünüş açısından üzücü bulabilirler. Ellerde ve ayaklarda aşırı terleme tırnak kalınlaşmasına neden olabilir. Bu senaryolar arasında özellikle sterilize edilmiş pedikür ve manikür aletlerinin olmaması dikkat çekiyor.Tırnak Kalınlaşmasının Başlıca Nedenleri.

Dar ayakkabı giymek ve yerde çıplak ayakla durmak gibi durumlarda tırnakları kalınlaştırır. Mantar enfeksiyonları sıklıkla ayak tırnağı kalınlaşmasından sorumludur. Mantarlı enfeksiyonlar, özellikle sıcak yaz aylarında oldukça tipiktir. Canlı dokusunu korumak için tırnak kalınlaşır. Kalınlaşmış tırnak bakımı tedavisinde tırnak ağrısız, acısız ve kanamasız inceltilir.

İhmal edilirse mantar enfeksiyonları tüm vücuda yayılabilir. Özellikle deri mantarları tırnağın içine girdiğinde tırnak mantarı gelişir. Bu hastalıklar hızla yayılabilir. Tırnakların kalınlığının nedenini belirlemek gerekir.

Kepek, bir mantardan kaynaklanıyorsa tipik olarak tırnaklarda bulunur. Mantar seviyesi arttıkça tırnaklar kalınlaşır ve yapısını kaybeder. Renk değişimi, mevcut başka bir işarettir. Şeker hastalarının bunu yaşaması daha olasıdır. Aşağıdaki kişilerin kalınlaşmış tırnaklara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bunlar:

 • Sporcular
 • Bağışıklık sistemi düşük olanlar
 • Yaşlılar
 • Ayakları nemli olanlar
 • Dansçılar
 • Koşucular

Kalınlaşmış Tırnaklar Nasıl Tedavi Edilir?

İlk strateji, kalınlaşmanın nedenlerini anlamayı ve bunları mümkün olduğu kadar en aza indirmeye çalışmayı gerektirir. Daha kalın olan tırnak tabakası önce daha ince yapılır. Sonuç olarak, kalın kaplamanın tırnak yatağına uyguladığı basınç serbest bırakılır. Daha sonra rutin kalınlaşmış tırnak bakımı prosedürüne ek bir destek olarak tırnakları yapılandırmaya çalışmak için tırnak serumu kullanılır. Sebep olan tırnak yatağı ise, onikoplasti veya bant sistemlerinin ağrısız ve günlük hayatı etkilemeden olması amaçlanır.

Tırnak sorununun kalınlığı durumunda tırnak mantarının nasıl tedavi edileceğine benzer. Ayak sağlığı tesislerine gelen hastaların bakımına podologlar tırnak yapısını inceleyerek başlamaktadır. Kalınlaşmış tırnak daha sonra sağlıklı bir tırnak elde edilene kadar freze tekniği kullanılarak kademeli olarak inceltilir. Batık tırnaklar varsa tedavi edilir. Temizliğin ardından tırnaklar uygun losyonlar ve ilaçlarla beslenir. İlk ameliyattan sonra hasta normal aktivitelerine hızlı ve sağlıklı bir şekilde dönebilmektedir.Tırnak Kalınlaşmasının Başlıca Nedenleri.

Kalınlaşmış Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak, bir çift tırnak makası ile kesilmeden önce uzman bir podolog yardımıyla dikkatlice inceltilmelidir. Bu hizmeti ayak sağlığı ve bakımında podolog olanlar tarafından yapmalıdır.

Tırnak Kalınlaşmasını Önlemek İçin İpuçları

Tırnak kalınlaşmasını durdurmak için başlıca öneriler aşağıdaki gibidir. Bunlar:

 • Bol ve ortopedik ayakkabı seçimi
 • Çarpışma ve darbelerin neden olduğu travmaları kalınlaşmış tırnak bakımı ile tedavi etmek
 • Tırnak temizliği
 • Potansiyel tırnak mantarına neden olan faktörlerden kaçınılması
 • Ayakları ve tırnakları iyice kurulamak. Asla nemli kalmaması için ekstra uğraş vermek gerekir.
 • Ayaklar nemli ve oksijen eksikliği olan bir ortamda sürekli olarak olmamalıdır.

Eğer bunları yapmazsanız, tırnak kalınlaşması adı verilen bir rahatsızlık, günlük yaşama müdahale edecek bir noktaya kadar bile ilerleyebilir.Tırnak Kalınlaşmasının başlıca nedenleri bu şekildedir.

Son Gönderi

WhatsApp Hemen Ara