Ayak bakımı üzerine faaliyet gösteren iki farklı sektör olarak medikal ayak bakımı ve pedikür karşımıza çıkar. Medikal ayak bakımı ve pedikürün farkı nedir sorusuna gelindiğinde ilginç bilgiler gün yüzüne çıkar.

Pedikür, ayakların cilt ve tırnaklarının temizlenmesi, törpülenmesi, tırnak şekillerinin düzeltilmesi, tırnak cilası veya oje uygulanması gibi kozmetik işlemler yapar. Genellikle güzellik salonlarında bulunabilen bir hizmettir ve çoğunlukla estetik amaçlıdır.

Medikal ayak bakımı ise podoloji alanında eğitim almış podologlar tarafından uygulanır. Podologlar, ayak ve ayak bileğindeki her türlü hastalık, yaralanma veya deformiteyi teşhis etmek, iyileştirmek ve önlemek için eğitim alırlar. Podologlar ayrıca ayaklarda ağrı, enfeksiyon, mantar ve tırnak batması gibi rahatsızlıkları da tedavi ederler. Podologlar, tıbbi bir bakış açısıyla ayak ve ayak bileğine bakan sağlık profesyonelleridir.

Medikal Ayak Bakımı ile Pedikür Arasındaki Fark

Medikal ayak bakımı ve pedikür arasındaki temel fark anlaşılacağı üzere medikal kökendir. Pedikür genellikle kozmetik bir işlemdir. Podologlar, ayaklarınızın sağlığı için iyileştirici ve önleyici uygulamalar yaparken, pedikürörler ayaklarınızı daha güzel ve estetik bir görünüme kavuşturmayı hedeflerler. Ayaklarda medikal bir rahatsızlık varsa, podologlar bu rahatsızlığı teşhis edebilir ve uygun ayak sağlığı uygulamalarına başvurabilir. Bunun yanı sıra, ayak sağlığını korumak için önleyici tedbirler alabilirler. Podologlar, ayak bileği ve ayakta yaşanan problemleri çözmek için ortopedik ayakkabı ve ayak tabanlığı gibi özel ekipmanları kullanabilirler. Ayrıca, diyabet ve romatoid artrit gibi kronik hastalığı olan kişilerin ayak bakımını yaparak, ayaklarda oluşabilecek komplikasyonların önüne geçebilirler.

Pedikürörler ise ayaklarda kozmetik amaçlı işlemler yaparlar. Ayak cildi, tırnaklar ve tırnak çevresi gibi bölgelerin bakımını yaparlar. Bu işlemler arasında ayaklardaki sertleşmiş bölgelerin törpülenmesi, tırnakların kesilmesi, şekillendirilmesi ve cilalanması yer alabilir. Pedikür ayrıca tırnak ojesi veya cila uygulanması gibi kozmetik amaçlı işlemleri de içerebilir.

Podologlar, ayak sağlığına yönelik birçok farklı yöntemler uygulayabilirler. Bu yöntemler ise tırnak batması, ayak mantarı, nasırlar, topuk dikeni, ayak bileği ağrısı ve ayak deformiteleri gibi rahatsızlıklar üzerinde etkin olarak kullanılabilir. Bu yöntemleri arasında egzersizler ve koruyucu tedbirler ile ayak tabanlıkları gibi özel ayakkabı aksesuarları da bulunabilir.

Kozmetik kaygıyla yaptırılan pedikür işlemi sulu olarak gerçekleştirilir. Bu sırada ayaktaki ölü dokuların yanında canlı dokular da alınabilmektedir. Bu da orta ve uzun vadede ayak sağlığına zarar verebilmektedir. Medikal ayak bakımı ise kuru olarak uygulanan bir işlemdir. Bu nedenle yalnızca ölü dokuların alınması işlemi gerçekleştirebilir.

Neden Podoloji Tercih Etmelisiniz?

Podologlara göre her 3-4 haftada bir düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırılması gerekir. Aynı zamanda pedikürden kaçınmak gerekir. Sürekli yapıldığında pedikürün ayaklarda bir takım deformasyonlara yol açtığı bilinmelidir.

Ek olarak podoloji uygulamalarının medikal olduğu kadar estetik olduğu da ayrıca belirtilmelidir. Podologların gerçekleştirdiği ayak bakımı ve temizliği işlemlerinde, pedikürde olduğu gibi ayağın estetik olarak güzel görünmesi için de uygulamalar yapılmaktadır.


Son Gönderi