fbpx
podoloji ile diyabetin önemi

Podoloji İle Diyabet İlişkisinin Önemi, pek çok şeker hastasını da yakından ilgilendirmektedir. Diyabet hastalığı çocukluktan yaşlılık dönemine kadar bireyin yaşam kalitesini yakından ilgilendiren bir sağlık sorunudur. Sürekli olarak ilaç kullanımı ve diyetlerin yanı sıra kişisel bakım konusunda bile diğer bireylere oranla daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Diyabet hastaları özellikle dolaşım bozukluğu yaşamalarından dolayı hayati riskleri daha fazla olan grup içerisinde yer almaktadır. Ayak bakımı ise bu noktada devreye girerek şeker hastaları için hayati bir önem taşımaktadır.

Medikal ayak bakımı şeker hastaları için özel olarak hazırlanan bir Podolojik uygulamadır. Şeker hastalarına uygulanan medikal ayak bakımı sırasında herhangi bir şekilde kanama oluşturmadan tırnakların kesilmesi ve gerekli bakımın yapılması sağlanmalıdır. Bunun için özel olarak geliştirilmiş ve tasarlanmış ekipmanlar ve aparatlar tercih edilmektedir. Hem ayak derisi hem de tırnak bakımı diyabet hastaları için en önemli konular arasında yer almaktadır. Podoloji alanında şeker hastaları için medikal ayak bakımı yapılırken sadece tırnak ve ayak derisi için değil tüm ayak ve bilek bölgesi baz alınarak işlemler yapılmaktadır.

Podoloji İle Diyabet İlişkisinin Önemi

Diyabet hastalığı halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Farklı tiplerde görülebilen şeker hastalığı kişilerin bir ömür boyu çok daha temkinli şekilde yaşamalarını gerektiren bir hastalık çeşididir. Kan şekerinin yüksek olmasından kaynaklı olarak meydana gelen şeker hastalığı vücudun tüm sistemini direkt olarak etkileyebilmektedir. Şeker hastalığı içerisinde özellikle damarlar ve sinirler daha hassas bir hale geldiği için dokular da daha fazla etkilenebilmektedir. Diyabet hastalığı içerisinde özellikle gözler, böbrekler ve kalp risk altında kalan organlardandır.

Diyabetli kişilerde genellikle ayak ve bacak bölgesinde sıkça karıncalanma ve uyuşukluk gibi problemler görülebilmektedir. Bunlar genel olarak sinirlerin yıpranması ve hasar görmesinden kaynaklı olabilmektedir. Ayaklarda morarmalar ve renk soluklukları da yine şeker hastalarının en çok şikayet ettiği durumlar içerisinde yer almaktadır.

Podoloji ile diyabet ilişkisinin önemi, kişinin daha kaliteli bir yaşam standardına sahip olması konusunda ön plana çıkmaktadır. Özellikle tırnakların yanlış kesilmesi sonucu meydana gelen batmalar, kanamalar diyabetli kişilerde risk oluşturabilen sağlık sorunlarına dönebilmektedir. Dokunma hissinde azalmaya varana dek ciddi sorunlar ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Yaraların oluşması ise şeker hastası olan bireylerin enfeksiyon kapabilme olasılığını artırabilmektedir. Bu durumda hastanın hayati risk yaşamasına sebep olabilmektedir.

Diyabet Ayak Bakımı

Tüm bu olumsuz ve riskli durumlar ile karşı karşıya kalmamak için alanında uzman ve deneyimli Podologlarımız ile birlikte medikal ayak bakımınızı yaptırabilirsiniz. Ayak bölgesinde sizlerin farkında olmadığı pek çok sorun da bu sayede teşhis edilebilmektedir. Böylelikle ilerleyen dönemlerde şeker hastası iseniz size sorun yaratacak olan problemin de tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Podolog, şeker hastalarında ilk olarak ayağın hassasiyet derecesini tespit etmektedir. Bununla birlikte gerekli kontrolleri yaparak yara oluşmaması için gerekli koruyucu önlemleri almaktadır.

Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen tırnaklardaki yapısal bozuklular ve ciltte meydana gelen tahriş ve deformasyonlar da uzman Podolog eşliğinde gerekli metotlar kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Düzenli medikal ayak bakımı sayesinde kompleks ayak bakımları gerçekleştirilerek değişimler ve hasarlar ortadan kaldırabilmektedir. İlerleyen dönemlerde ciltte, tırnakta ve ayak genelinde meydana gelebilecek muhtemel sorunlar da önceden önlem ile giderilebilmektedir.

 Podoloji ile diyabet ilişkisi içerisinde hastaya günlük olarak ayak bakımını ve sağlığını koruyabilmesi adına ayak egzersizleri metotları da gösterilebilmekte ve uygulanabilmektedir. Diyabet hastalığının etkilerini en az seviyede hissedebilmek ve medikal ayak bakımı hizmetimizden yararlanmak için uzman Podologlarımız ile görüşebilirsiniz.

Son Gönderi

WhatsApp Hemen Ara