Tırnak Batması Neden Olur?

Risk gruplarına bakıldığında en çok diyabet hastaları ile ergenlerde görülen tırnak batması, pek çok insanı etkileyebilecek bir rahatsızlıktır. Oluşum nedenleri büyük oranda bireyin ayak sağlığına dikkat etmemesinden kaynaklanır. Ek olarak ayak tırnaklarının şekil bozuklukları ile yapısal deformasyonları da batma sorununa yol açabilmektedir.

Nadiren farklı parmaklarda görülmekle birlikte vakaların çok büyük bir çoğunda ayak baş parmaklarında görülen bir sorundur. Tedavi edilmeyen tırnak batması ise kişinin yürüme işlevine zarar verebilir. Oldukça ağrılı bir süreç olması nedeniyle bu sorunu yaşayanların en hızlı şekilde bir podoloji merkezine başvurması gerekir.

Yaşam konforunu düşüren batık tırnak sorunu aynı zamanda başka ayak sağlığı sorunlarına da yol açabilir. Tırnak batmasına bağlı olarak bu bölgede iltihap ve enfeksiyon görülmesi oldukça sık yaşanan bir durumdur. Ayrıca ayak ve tırnak mantarı gibi hastalıkların oluşumu için de ayakların elverişli hale gelmesine yol açar.

Tüm bu sebeplerden dolayı tırnak batması sorunu ciddiye alınmalıdır. Aşağıda belirtilen oluşum nedenleri ve belirtileri dikkatle incelenmelidir. Tereddüt durumlarında ise ivedilikle ayak sağlığı merkezlerine başvurulması yararlı olacaktır.

Tırnak Batması Nedir?

Önlenebilmesi ve tedavi edilebilmesi için öncelikle tırnak batması nedir sorusuna yanıt verilmelidir. Tırnak batmasının tanımı; çeşitli sebeplerle ayak tırnaklarının tırnak yatağından kayarak ayak etine doğru büyümesi şeklinde yapılabilir. Bu tanımlama bile aslında problemin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermeye yetebilir.

Yine de bu sorunu daha yakından tanımak gerekir. Aslında oluşum nedenlerine bakıldığında tırnak batması probleminin ne olduğu daha net anlaşılabilir. Yine de kısaca bahsetmek gerekirse; ayak tırnağını zedeleyecek tutumların sonucunda tırnakların batması beklenen bir sondur. Bu sebeple de ayak sağlığına gereken önemin verilmesi gerekir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasının tanımından ziyade neden oluştuğunun bilinmesi daha önemlidir. Bu sayede henüz bu sorunu yaşamamış kişiler gerekli önlemleri alabilir. Hayat tarzının, ayak bakım tarzının değiştirilmesi batık ayak tırnağı probleminin önüne geçebilir. Bu sebeple de tırnak batması neden olur sorusuna yanıt aranmalıdır.

Vakaların büyük bölümünde ayak bakımının yanlış olmasından kaynaklansa da tırnak batmasına neden olan kalıtsal ve yapısal bozukluklar da olabilir. Birkaç başlık halinde bunlardan söz etmek gerekirse tırnak batmasının nedenleri:

 • Ayak tırnaklarının gereğinden fazla kesilmesi (ayda 1-2 defadan fazla olmamalı)
 • Ayak tırnaklarının çok derinden kesilmesi
 • Ayak tırnaklarının kavisli kesilmesi
 • Ayağı ve tırnakları sıkan dar ayakkabılar giyilmesi
 • Yanlış ayakkabı ve tabanlıkların kullanılması
 • Ayakların özellikle tırnak bölgesine alınan darbeler, çarpmalar, travmalar
 • Tırnak genişliğinin yapısal olarak tırnak yatağından fazla olması veya tırnak yatağının küçük olması
 • Ayak tırnaklarında doğuştan gelen yapısal bozukluklar

şeklinde sıralanabilir. İlk 3 maddenin yanlış tırnak kesiminden kaynaklandığı kolayca fark edilebilir. Tırnak batması vakalarının büyük bölümünde bu maddelerin yaygın olarak görüldüğü rahatlıkla söylenebilir. Tırnakların gereğinden sık ve/veya yanlış kesilmesi, ayak tırnaklarının yanlış yöne doğru büyümesi için oldukça rahat bir ortam hazırlar. Bu sebeple de doğru tırnak kesimi [a1] konusunda herkesin bilinçlenmesi gerekir.

Bir başka önemli hata ise ayakkabı ve tabanlıkların tercihinde ortaya çıkmaktadır. Ayakları sıkan ayakkabılar doğrudan baş parmakların sıkışmasına ve tırnağın et içine doğru kaymasına neden olmaktadır. Bu tırnak kesildiğinde ise batık şekilde uzayacaktır. Dolayısıyla tırnak batması bu durumda kaçınılmaz bir son olacaktır. Aynı durum bilinçsiz kullanılan tabanlıklar için de geçerlidir.

Bunların haricinde ayakların yapısında var olan bozukluklar içinse kişinin yapabileceği pek bir şey olmadığı söylenebilir. Bu durumda tırnak batması karşısında alınabilecek tek önlem ise mümkünse bu deformasyonların tedavisi üzerine çaba sarf etmek ve podoloji merkezlerine başvurmak olabilir.

Batık Tırnak Belirtileri Nelerdir?

Tırnaklardaki batma probleminin insan hayatını olumsuz etkilemesi genellikle geç fark edilmesinden kaynaklanır. Vakalara bakıldığında merkezlere başvuran kişilerin büyük bölümündeki batık tırnak ilerlemiş ve renk değişikliğine kadar gitmiştir. Bu aşamaya gelmeden önce fark edildiğinde ise tedavi aşaması çok daha kolay ve kişi için de daha az sancılı olmaktadır. Bu yüzden de batık tırnak belirtileri herkesçe dikkate alınmalıdır.

 • Yürürken veya ayakta dururken tırnaktan gelen ağrı hissi
 • Tırnak ve etin birleştiği bölgede kızarıklık veya şişlik
 • Ayak tırnaklarında  yeni gelişen hassasiyet
 • Tırnaklarda görülen renk değişimleri (mora dönük, sarımtırak veya grimsi olabilir)
 • Ayak ve tırnak mantarına benzer görünüm

Burada sayılan ilk 3 belirtinin ayrıca önemli olduğunu vurgulanmalıdır. Tırnak batmasının belirtileri bu aşamadayken fark edilirse henüz ilerlemediği anlaşılabilir. Bu sayede kişi ayakta durma veya yürüme fonksiyonları önemli zararlar görmeden tedavi yoluna gidilebilir.

Artık renk değişimleri görüldüğünde ise üst maddelerde belirtilen ağrı ve hassasiyet iyice artmış olmalıdır. Bu aşamadaki kişilerin yürürken ciddi zorluklar yaşadığı görülür. Tırnak batması sorununda ileri aşamalara gelmek istemeyen kişilerin ilk 3 maddedeyken podolog desteği almaya başlaması büyük fayda sağlayacaktır.

Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Ayağın yapısal bozukluklarına karşı bireysel olarak yapılabilecek fazla bir şey bulunmadığı söylenebilir. Yapılabilecek en iyi şey ise mümkünse bunların tedavi yoluna gidilmesidir. Bunun için ortopedi doktorlarından destek alınabilir. Bunların haricindeki başlıklar içinse tırnak batması nasıl önlenir konulu bir karşı maddeleme yapmak mümkündür. Buna göre:

 • Ayak tırnaklarının doğru kesilmesi (düz, derin olmadan ve ayda 1, en fazla 2 kez)
 • Ayağı sıkmayan, geniş ve ferah ayakkabıların kullanılması
 • Bilinçsiz tabanlık kullanımından kaçınılması
 • Diyabet vb. hastalıklar var ise bunların kontrol altında tutulması

başlıklarına dikkat edilerek tırnak batması sorunu ciddi anlamda önlenebilir. Özellikle tırnak kesimi ve ayakkabı seçimi için ayrı bir başlık açılabilir.

Ayakları sıkan ayakkabıların özellikle baş parmaklar için travma olduğu bilinmelidir. Bu tür ayakkabılardan uzak durulduğunda ise ayak tırnakları için bir konfor alanı açılmış. Kesimi doğru yapılan ve şekil bozukluğu da bulunmayan tırnaklarda ise batık tırnak problemi yaşanması beklenmez.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer bir şekilde tırnak batmasından korunamadıysanız iyileşmenin yollarını aramanız oldukça normal ve istenen bir durumdur. Bazen insanın elinde olmayan sebeplerle de yaşanabilen tırnak batması nasıl tedavi edilir konusuna gelindiğinde podoloji hizmeti veren ayak sağlığı merkezleri akla gelmelidir.

Ayak sağlığı üzerinde uzmanlaşmış bir dalda çalışan podologların ilgilendiği konular arasına tırnak batması tedavisi de girmektedir. Bu kapsamda problemin boyutu ve şekline göre farklı tedaviler uygulanabilir.

 • İltihap ve enfeksiyonların iyileştirilmesi ve bakımı
 • İlaç ve kremlerin kullanılması
 • Tel, bant ve aparat gibi ekipmanlardan yararlanılması

Batık tırnak tedavisi için kullanılan bu yöntemlere bir podolog tarafından karar verilmelidir. Özellikle de bireysel kararlarla kullanılan ilaç ve kremler ayak ve genel vücut sağlığına zarar verebilir. Bu sebeple tedaviler konusunda mutlaka uzmanların görüşü alınmalıdır. Uzmanlar tarafından uygulanan tedaviler ise kişinin kaybettiği işlevsellik ve ayak estetiği kısa sürede geri kazandırılabilir.

Tırnak batmasının ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, nasıl önlenebileceği ve nasıl iyileşebileceği konusunda yararlı bilgiler paylaşmaya gayret ettik. Özellikle tırnak batması belirtilerinin ciddiye alınmasının önemini vurguladık. Ayak sağlığınıza önem veriyorsanız tırnak batmasına karşı tedbirli olmanızda yarar vardır.


Son Gönderi