Topuk Çatlağı Bakım Yapılmazsa Ne Olur?

Ayak sağlığı ile bağlantılı olarak tedavi edilmesi gereken sorunlardan biri de çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen topuk çatlaklarıdır. Çatlak topuklara bir an önce müdahale edilmezse, mikroorganizmaların çatlaklardan vücuda girip bu bölgedeki damarlardan hastalık oluşturma riski artar. Kötü bir görsel görünüme sahip olmanın yanı sıra, topuk çatlakları ayağın tabanına zarar verebilir. Bu soruna neden olan etkenlerden kurtulmak için öncelikle topuk çatlağı gerekir.


Çatlak Topuk Nedir?

Topuk çatlakları bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra, sağladıkları nahoş görüntü nedeniyle kişiyi tedirgin edebilir. En temel şekliyle topuk çatlakları, topuk içinde ve çevresinde oluşan mikroskobik yarıklardır. Topukların çatlamasının nedeni büyük, kuru nasırlardır. Kuru cilde sahip olanlarda topuk çatlaması daha sık görülür. Bununla birlikte, cilt yaşla birlikte daha az elastik ve nemli hale gelirse, çatlamış topuklar daha sık görünebilir. Ek olarak, bu bölgedeki sinir uçlarının açıkta kalması nedeniyle çok fazla rahatsızlık olabilir.

Çatlak Topuk Neden Olur?

İlk olarak, ayağın tabanı üzerine artan baskı ile genişler ve bu da topuk bölgesinde nasırlarla başlayan topuk çatlaklarında nasırların kırılmasına neden olur. Ayağa yapılan baskı, herkeste görülen çatlamış topuk durumunda zaten kuru olan ve ıslanmayan topukların kırılmasına ve çatlamasına neden olur. Deride kanama, ayak yırtıklarında kaşıntıya, topuk derisinin dökülmesine ve cildin sertleşmesi sonucu topuk renginin değişmesine neden olan topuk çatlaklarından kaynaklanabilir.

Mevsimsel faktörler, uzun süreli ayakta durma, tiroid sorunları, vitamin eksiklikleri, diyabet, aşırı kuru cilt, dermatit ve mantar gibi hastalıkların tümü topuk çatlaklarını rtırabilir. Sürekli topuklu ayakkabı seçimi, cildi kurutan sabunlar kullanmak, çok sıcak duşlar almak, sandalet ve ortopedik özelliği olmayan çok ince tabanlı ayakkabılar giymek ve dolaşım sorunları yaşamak topuk çatlaklarının diğer nedenleridir. Yazın sıcak ve kuru havanın etkileriyle birlikte terlik ve sandaletler de topuk çatlağı ihtiyacını artıran maddelerdendir.

Çatlak Topuk Belirtileri

Birçok kişi ayak topuklarında oluşmaya başlayan sert görünümü ilk başta önemsemese de, bu aslında inanılmaz derecede hoş olmayan bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle topuklardaki çatlaklar, ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmelidir. Topuklarda kaşıntı, kanama, pul pul dökülme ve kızarıklık, topukta gelişmeye başlayan sağlık sorunlarının ilk belirtileri olarak kabul edilir. Bu noktada düzenli nemlendirme ve topuk çatlağı prosedürlerine başlanmalıdır.

Son Gönderi